sobota, 31 października 2015

Dlaczego pies kopie dziury i jak oduczyć go takiego zachowania?


Wykopana norka
 dla ochłody w upalny dzień:)
  


Dlaczego pies kopie dziury ?

Istnieje co najmniej kilka powodów takiego zachowania. Przede wszystkim  kopanie dziur jest czymś naturalnym i instynktownym dla naszych czworonogów. W pierwszym rzędzie należy pamiętać, że upodobanie do kopania jest kwestią rasy. Przykładowo teriery czy jamniki uznają je za prawdziwy powód swojego istnienia. Ryją nory w poszukiwaniu zwierząt żyjących pod ziemią. Naturalna potrzeba kopania czasem jest także wynikiem kwestii związanych z płcią – np. u dorosłych samców może się to łączyć z szukaniem partnera. Ciężarne suki kopią przed porodem, szykując bezpieczne legowisko na narodziny i odchów szczeniąt. U suk chęć do kopania (i to nie tylko w ogrodzie, ale także i na kanapie, fotelu, czy dywanie) może się też pojawić w przypadku ciąży urojonej. Jednak ten problem rozwiąże jedynie lekarz weterynarii. Psy kopią, chcąc ukryć kość czy nadmierną ilość jedzenia i potem na nowo je odkopać. Wykopują nory latem, by się schłodzić, a zimą ogrzać. Często kopią z nudów i braku możliwości rozładowania nagromadzonej energii - jest zarówno forma ćwiczenia fizycznego jak i rozrywki. Wielu psom kopanie sprawia po prostu najzwyklejszą przyjemność. Niekiedy kopanie ma podłoże psychologiczne: pies chce zwrócić uwagę właściciela Bywa, że zwierzę przeżywa napięcia i uporczywym kopaniem poprawia sobie nastrój.





Jak oduczyć psa kopania?

Zadbaj o  odpowiednią ilość ćwiczeń umysłowych oraz sporą dawkę ruchu. Wybierz taką formę aktywności fizycznej, która najbardziej Ci odpowiada zarówno, jak i Twojemu pupilowi. Częstsze lub dłuższe spacery połączone z grami i zabawami powinny nieco zahamować złe nawyki.

Latem pies musi mieć chłodne miejsce do odpoczynku, a zimą możliwość schowania się przed mrozem.

Zawsze staraj się towarzyszyć psu podczas jego pobytu w ogrodzie. Zachęcaj pupila przebywania  w wyznaczonych miejscach – i oczywiście nagradzaj go, gdy tak postępuje. Postaraj się także, by ogród był dla niego interesujący. Przekieruj jego energię z kopania na inne zajęcia – na przykład gryzienie. Gdy jest zajęty żuciem zabawki, ma mało czasu na kopanie. Przywiąż kilka zabawek wypełnionych karmą lub podwieś je na gałęziach w psich strefach, by skłonić go do spędzania czasu właśnie tam.

Stwórz  psu specjalne miejsce, w których będzie mógł do woli kopać. By przyzwyczaić go do nowego miejsca, zakopmy tam – na jego oczach – kość lub jakiś przysmak i zachęćmy do kopania. Potem zakopujmy kość, gdy nie widzi. Pies stwierdzi, że kryją się tam skarby. Każde kopanie w wyznaczonym przez nas miejscu nagradzajmy smakołykami i wyraźną zachętą.

Kiedy już przekierowałeś psią aktywność w odpowiadające ci miejsce, możesz się zająć ochroną innych części ogrodu. Wygrodź części niedostępne dla psa, zabezpieczając je siatką. Nie chodzi o to, by ogrodzenia zabezpieczały przed nim, ale by ci pomagały w uczeniu go zasad zachowania w ogrodzie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz